Paskaita „Smulkiosios tautosakos raiška profesinėje kalboje“ | Šiaurės Lietuvos kolegija

Paskaita „Smulkiosios tautosakos raiška profesinėje kalboje“

2016-11-16

2016 m. lapkričio 10 d. nuotoliniu būdu vyko kalbos kultūros ir retorikos paskaita tema „Smulkiosios tautosakos raiška profesinėje kalboje“, atvira visai kolegijos akademinei bendruomenei.

Grupėse atliktus darbus apie smulkiosios tautosakos vartojimą profesinėje kalboje pristatė VVnt16, KTAnt16, FEnt16, Tnt16 grupės. S. Pleskūnaitė-Bordiugovienė ir G. Vaičekauskaitė (FEnt16), įpindamos vaizdingų posakių, patarlių, priežodžių ir sukurdamos nuotaikingą dviejų darbuotojų pokalbį banke įprastą darbo dieną, parodė, kaip sukaupta liaudies išmintis pagyvina realią kalbinę situaciją. Kompiuterinių  tinklų administratoriai (KTAnt16), kurių bendrą darbą pristatė Loertas Venys, sakydami „jei pirmas blynas prisvyla, kaltinkite kompiuterį”, patarė ieškoti kaltininko nepasisekus! Ne iš kelmo spirti pasirodė ir vadybininkai! Nors į Dariaus Lečkausko (VVnt16) pateiktą mįslę „apskritas, pailgas, visiems reikalingas“ atsakė visi, pašmaikštavimų kupinu pristatymu privertė nusijuokti ne vieną. Teisininkų grupei atstovavusi Andrijana Lakatošienė (Tnt16) patarė „dėl tuščio maišo į teismą neiti“.

Įsitikinome, kad profesinė leksika, paįvairinta taikliai parinktais ir išradingai įpintais priežodžiais, patarlėmis, anekdotais praturtina ir pagyvina kalbą: kalba darosi suprantamesnė, įtaigesnė, patrauklesnė. Kalbos kultūros ir retorikos dėstytoja S. Damanskienė, ekspresyviai apibendrinusi kalbos kultūros ir retorikos mokymosi procesą, palinkėjo „pasenti besidabinant, numirti besimokinant“.

Paskaitos įrašą galite peržiūrėti https://ac.liedm.net/p6j0i3y4j6x/?launcher=false&fcsContent=true&pbMode=normal